Böbrek Kisti

Böbrek Kisti Nedir?
Böbreğin yapısında içerisinde sıvı mevcut olan türlü büyüklükte tek yada fazlaca adette kesler mevcut olması halidir. İki guruba ayrılır.

- Kolay kist(tek yada bir iki kist olmaktadır)
- Polikistik böbrek(sayılamayacak mislinde kist olmaktadır)

Basit Böbrek Kisti
Çoğu zaman böbreğin alt veya üst kesiminde sonradan oluşmuş bir kaç mm ile 5-10 santimetre büyüklüğünde kistlerdir. Bilindik en çok nedeni böbreğin süzücü kanalının tıkanmasıyla geride sidik birikmesiyle meydana gelir.

Göstergeleri
Çoğu zaman tesadüfen USG ile tanı edilir,fazla büyümedikçe gösterge göstermez,büyümeye mecbur biçimde karın yahut taraf sızısı yapar.

Böbrek Kisti Tanısı
Ultrasaund la mutlak tanı konabilir böbrek görevlerinin değerlendirilmesi için ilaçlı böbrek filmi(İVP) çekilebilir,komşuluk ilişkilerinin değerlendirilmesi için tomografi ve MRİ çekilebilir.

Böbrek Kisti Tedavisi
Kis klinik bulgu verdiğinde, iltihaba neden bulunduğunda ve 5 santimetre den daha büyük bir duruma ulaştığında iyileştirme planlanır.
Kisitin iğne ile boşaltılması biçiminde neden ortadan kaldırılmadığı için tekrarlar.Net terapi kistin kapsülüyle beraber çıkarılmasıdır.Tedavi karın taraf bölgesinden meydana getirilen kesiyle gerçekleştirilebildiği şeklinde laparaskobik olarak isimlendirilen 1 santimetre lik delikler vasıtasıyla kist bölgesine gönderilen kamera ve aygıtlar yardımıylada yapılmaktadır.

Polikistik Böbrek (Sayılamayacak miktarında fazla böbrek kisti)
Ailesel 1 problemdir,anne yada babadan terfi eder ve küçüklere aktarılabilir.Her 2 böbrekte kistler bulunur.Kistlerin adedi ve büyüklerinin artmasına paralel şekilde böbreğin sağlam dokusu zamanla azalır.Çoğu zaman böbrek yetmezliğiyle sonlanır.

Polikistik Böbrek Hastalığı Belirtileri
- Kilo yitirmesi
- Böbreğe yan kısmında sızı
- İdrarda kanama
- Hipertansiyon
- Baş sızısı

Polikistik Böbrek Hastalığı Tedavisi
Net bi terapisi bulunmaz güçlenen meseleye nazaran ameliyat planlanır,irin olunca ameliyat edilir,üre yükseldiğinde rejim ve gerekirse diyaliz yapılıyor,yoğun emek harcama temposu sınırlanır. Kalıcı terapi için böbrek nakli planlanır.