Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar

CİNSEL YOLLA BULAŞAN ENFEKSİYONLAR VE NEDEN OLAN ETKENLER
Seksüel Yolla Giren Enfeksiyonlar (CYBE), esas bulaşma kanalı, seksüel yapar sebebiyle korunmasız cinsellik duran HIV ve Hepatit-B virüsü bile dahil olmak suretiyle oldukça kadar bakteri, virüs, mantar ve parazitin meydana çıkardığı sorunları kapsar. Bunlara örnek biçimde HIV’in sebep bulunduğu AIDS ve hepatit-B virüsünün niçin bulunduğu sarılığın ile birlikte, virüslerin sebep bulunduğu seksüel organ siğilleri ve uçukları, bakterilerinin vesile bulunduğu gonore (bel soğukluğu), frengi, parazitlerin vesile bulunduğu uyuz, kasık biti sayılabilir.

Bahsi geçen hastalıklardan 1 bölümü terapi edilebilmekte, AIDS  benzer biçimde bazılarınınsa iyileştirmesi bugün bilinmemektedir. Bir kısmı ise iyileştirme edilse de daha sonraki yaşamda kısırlık veya kanser sebebinden tehdit oluşturmaktadır.

Sorun etkeni bulunduran biriyle girilen cinsel aktivite sonucuyla vajina, erkek cinsel organı yada anüsten vajinal, oral veya anal ilişki ile giren mikroplar veya virüsler seksüel organlarda akıntı, şişlik, acılı/ağrısız yaralar benzer biçimde emarelere sebep olabilirlerse bile kimi zaman, bulaştıktan sonrasında asla 1 semptom vermeyebilirler. Bundan dolayı sıhhatli görünen biriyle girilen seksüel ilişkiden problem kapmak veya kendi hastalığını bilmeden başkalarına bulaştırmak çokca kolaydır. Akıntı sıhhatli hanımlarda de görülmekte ve oranı, alışkanlığı, beyaz veya sarı biçimde rengi, tane döngüsü süresince değişkenlik gözlenebilir. Baylarda rastgele 1 akıntı, hanımlarda ise alışılmışın haricinde 1 akıntı bulunduğunda uzmana başvurulmalıdır. Seksüel yolla giren enfeksiyon etkenleri ilişki esnasında salgı alışverişi haricinde, rastgele 1 nedenle etken bulunduran kan nakli, vaka bir diğeri tarafınca kullanılmış iğne ile enjeksiyon, anneden bebeğine kan yöntemiyle veya doğum esnasında ayrıca kısmen de olsa emzirme ile geçebilir. Yiyecekler ve kaplardan veya benzer ortamda yaşamakla sözü edilen tür hastalıklar bulaşmazlar. Cinsellik esnasında erkeklerden bayanlara sorun bulaşması seksüel organların örgüsü sebebiyle daha kolaydır. Beraber yaşayanların başkalarıyla seksüel ilişkide bulunmamaları çıkarlarını ve eşlerini bahsi geçen tür hastalıklardan muhafaza eder. Ama bireyler daha önceki seksüel ilişkilerinden edindikleri bulaşmaları yeni eşlerine taşıyabilirler. Hepimiz, bilhassa bile fazla eşli olanlar için karşılıklı biçimde korunma alternatifi, her seksüel ilişkide adamın veya kadının kondom kullanmasıdır.