Erkeğin ilk gece sorunları

Erkeğin İlk Gece Korkusu
İlk gece korkusu bir tek hanımefendilerin değil, adamların bile problemi. Geçen hafta başlangıcında gazetelerde, polis memuru 32 yaşındaki Murat Göycıncık”ın gerdek gecesi başarı göstermiş olamayınca intihar etmiş olduğu gelişmeleri yer almıştı. Göycıncık, heyecanlanmış ve “vazifesini yerine getirememenin utancı”yla bir iki saatlik eşinin ile birlikte silahıyla kendini öldürmüştü. Göycıncık şeklinde ilk gece korkusu çeken bayların oranı asla bile azca değil.
Evlilik başlangıcında yaşanmış olan ereksiyon olamama şikayetlerinin % 80”i, performans anksiyetesinden kaynaklanıyor. Performans anksiyetesine, “ilk gece korkusu” yada “balayı impotansı” (balayı iktidarsızlığı) de deniyor.
Birtakım önceki Türk filmlerinde görürsünüz, gerdek gecesi başarıya ulaşmış olamayan kocasının şerefini kurtarmak dileyen eşi, kolunu keserek kanını çarşafa akıtır. Kapıda merakla neticesiyle bekleyenlere uzatılan kanla karışık çarşaf gururla, törenle düğün evine asılır. Yatakta kazanılan zafer, komşuya duyuru edilir.
İlk gece, halk ağzıyla gerdek gecesi, baylar için bile büyük bi yük ve korku deposu. Kan dökülmesi, kazanılması ihtiyaç duyulan bi savaş şekilde görülüyor birçoğu kez. “İktidar” biçiminde algılanan ereksiyonun sağlanması, sürdürülmesi, kızlık zarı barajını başarıyla aşılarak eşe kendini kanıtlama ve mutlu etme kaygısı yaşanıyor. Bütün bahsi geçen faktörlere, geçmişteki ürkütücü deneyimler, gerçekçi olmayan beklentiler bile eklenince güçlenen korku ve sorun beyler için tamamen bi kabusa dönüşüyor.
Performans anksiyetesi, bir tek ilk seksüel birleşmede meydana çıkmıyor. Seksüel data ve deneyimi azca bulunanlarda daha yoğun görülse bile, bi kez dahi yaşanmış olan sertleşme güçlüğünün arkasından kalıcı durum alabiliyor. Probleminin kökeninde genelde ruhsal belirtiler içeriyor. Adam, seksüel birleşme için penisinin yeterli derecede sertleşemeyeceğini, sertleşse dahi bunu yeterli derecede sürdüremeyeceğini, partnerini mutlu edemeyeceğini düşündüğünde problem tetikleniyor. O oranında “fikri durağan(durgun)” bir hale gelebiliyor ki cinselliği düşünmeye başladığı zamanda haz almaya veya doyuma ulaşmaya değil, başarıya ulaşmaya odaklanıyor. Bu şekilde olunca sonuçtan ne kendi ne bile eşi memnun kalıyor!