Genital Aft, Herpes (HSV)

GENİTAL HERPES (Genital Uçuk)
Genital herpes nedir?
Genital herpes, HSV (Herpes Simplex Virüs)’ün sebep bulunduğu; ağız, vajina yada genital tarafta yer edinen mukoz membranların teması ile yayılan, seksüel yolla giren hastalıklar sınıfına giren viral bi sıkıntıdır. Genital herpes genital bölgeleri (baylarda erkek cinsel organı, hanımlarda vulva ve vajina) ve etrafındaki bölgeyi (kalçalar ve makat) etki altında bırakan 1 enfeksiyondur.
Genital herpes sebepleri?
Herpes Simplex Virüs’ün 2 tipi genital lezyonlara tarz açar: HSV-1 ve HSV-iki
HSV-1 çoğunlukla ağız kesiminde kabarcıklar yaparken HSV-iki genital yaralar yada makat çevresinde lezyonlara neden bulunur. Herpesin meydana çıkması immun sistem ile yakın bağlantılıdır. İmmun sistemi zayıflamış hanımlarda (stress, enfeksiyon yada ilaçlar sebebiyle) rahatsızlık daha yoğun ve uzayan haldedir.
· Herpes simplex virus tip-1 (HSV-1) Bahsedilen virüs çoğunlukta dudaklarda, ağızda ve % enfeksiyon benzerliğinde görülmektedir. Herpes simplexin en çoğunlukla formudur ve pek oldukça insan çocukluğundan başlayarak geçirir. HSV-1 çoğunlukla ağız içerisinde yara, kabarcık yada göz enfeksiyonuna (bilhassa konjuktiva ve kornea) vesile bulunur. Ayrı olarak da beyin (meningoensefalit) enfeksiyonuna tarz açabilir. Enfekte tükürük, salya ile temasla bulaşır. Erişkin yaşamda, %30-90 şahısda antikor meydana gelir. Sosyoekonomik seviyesi yavaş toplumlarda daha sıktır.
· Herpes simplex virus tip-iki (HSV-iki) Bahsi geçen virüs çoğu zaman cinsellik ile bulaşır. Semptomlar genital kısımda ülser ve yara şeklindedir. Ama, HSV-iki’li bazen bireylerde semptom görülmeyebilir. Ağız-genital bölge temasıyla Tip 1 ve Tip iki çapraz enfeksiyonuna neden olabilmektedir. Namıdiğer ağzınızdan genital herpesi , genital bölgenizden bile oral herpesi alabilirsiniz.
Genital herpes bir tek insandan insana doğrudan temasla yayılır. Seksüel etken yetişkinlerin %60’ının problemi taşıdığına inanılmaktadır