HPV, Genital Siğil

HPV, Genital Siğil
Seksin düşmanı: Genital siğiller
Kadının korkulu rüyası, eşler içinde önemli güvenlik problemi yaratan viral sorun: Genital Siğiller.

Bahçeci Medikal Grubu Fulya Tüp Bebek Merkezi Hanım Problemleri ve Doğum Uzmanı Op. Dr.Aytun Aktan, “Vücutta uzun vakit varlık göstermeden sessiz bir şekilde bekleyen, ilk temasla harekete geçip, yaklaşık 8 hafta içerisinde varlığını belli eden ve yaygınlaşan problem, virüs tipi ve bireyin bağışıklığına göre değişiklik gösterir. Iyileştirmede geç kalındığı halde kansere dönüşme ihtimali yüksektir.” dedi.

Genital siğil soruna niçin duran virüsün ismi: Human Papilloma Virüs (HPV)’tür ve bilindik yüze yakın tipi bulunmaktadır. En çok sorun yapanları Tip altı ile Tip 11’dir. Bahçeci Medikal Grubu Fulya Tüp Bebek Merkezi Hanım Sıkıntıları ve Doğum Uzmanı Op. Dr.Aytun Aktan mevzuyla ilişkin şu detayları verdi: “Rahim ağzı kanserine yöntem açan, şiddetli tehdit grubu şekilde isimlendirilen HPV tipi bile bulunmaktadır. Bulaşma çeşidi ekseriyetle cinsellik safhasında gerçekleşmektedir. Bulaşma etken lezyon bölümünde daha yoğun için bahsi geçen çağda prezervatifle korunmak icap eder fakat bahsedilen devamlı tamamen olmayabilir.”

Kurnaz Düşman…
HPV şeklinde viral enfeksiyonlar hücre içine girdikten sonrasında uzunca süre varlık göstermeden sükunet içinde bekleyebilir. Op. Dr.Aytun Aktan, “Bireyin bağışıklık sistemindeki bozukluklarla, yeni 1 sorun benzer biçimde meydana gelebilir. Fakat ilk temastan yaklaşık 8 hafta içerisinde siğiller görülmekte, bunların yaygınlığı virüs tipi ve insanın bağışıklığına göre farklılık gösterir. İyileşme iki-3 haftada görüldüğü şeklinde %yirmi hastada ısrar eden olabilmekte. Genital siğiller vajina etrafında (ufak ve büyük dudaklar), vajina içerisinde, rahim ağzında ve makat çevresinde yada içerisinde bulunabilirler. Çoğunlukla koyu kahverengi, yüzeyden gür, kibrit çöpü başı benzer biçimde değişik boylarda lezyonlardır. Tek tek veya çoğunlukla olabilirler.” dedi.

İyi mi Iyileştirme Edilmeli?
Op. Dr.Aytun Aktan terapi şekilleri ile ilgili ise şu detayları verdi:
İlaçla: İlaç uygulamaları uzun vakit alır, sabır göstermek icap eder. Bir tek siğilin bulunmuş olduğu bölgeye uygulamak icap eder. Ulaşılması zor bölgelerde ilacın uygulanmasında zorluklar bulunmaktadır.
Tıbbi Usülle: Bahsedilen grupta en çokca koterizasyon olarak kabul edilen yakma işlemi uygulanır. Bulunmuş olduğu bölge ve yaygınlığı göz önüne alınarak anestezi gereksinimi olabilmekte. Bahsi geçen metod tedaviye en süratli cevabı gösterir. Bazı durumlar işlemin tekrarı gerekmektedir ve çoğu zaman başka noktalardan çıkan lezyonlar için yapılıyor. İşleme ilişkin iz kalma miktarı oldukça azdır. Bu olayın haricinde lazer ve dondurma şekilleri bile uygulanır.

Rahim Ağzı Kanseri ve Aşı
Rahim ağzı kanserine karşıt geliştirilmiş aşılar sıkça uygulanmaya başladı. Op. Dr.Aytun Aktan aşılarla ilişkin biçimde, “Bahsedilen aşılar HPV virüsünün birtakım tiplerine karşıt geliştirilmiş bağışıklayıcılar ihtiva eder. Dokuz yaşından başlayarak koruyucu şekilde meydana getirilen aşı, kırk beş yaşına oranında uygulanabilmektedir. Aşı kanserden korurken ilk evrede iyileştirme ayrıcalığı bile taşımaktadır. Vatan haricinde meydana getirilen çalışmalara nazaran korunmasız cinsel aktivite neticesinde hanımefendilerin %40’ında HPV enfeksiyonu rastlanılmaktadır. Bahsi geçen enfeksiyonlardan birçoğu geçici ise bile kimi zaman kalıcı enfeksiyona usül açabilirler. 10 seneler içinde öncesinde kansere davetiye çıkaran değişikliklere, sonrasında de kansere tarz açabilirler. HPV’ye mecbur rahim ağzı kanserinden korunmak için şu zamanda piyasada mevcut olan aşıların altı ay süresince 3 kez yapılması tavsiye edilmektedir. Aşı için müsait ıslak net şekilde teşhis edilmemişse bile buluğluk öncesi genç kızlara aşı yapılmasının en iyi koruyucu etkiyi oluşturacağı düşünülmektedir. Zamanımızda uygulanan ve kullanılacak olan duran aşılar kansere tarz açan bütün HPV tiplerini kapsamamaktadır. Bu sebeple aşı %100 koruyucu değildir. Ayrı olarak da unutulmaması ihtiyaç duyulan başka 1 mevzu de rahim ağzı kanserine niçin duran tek etken HPV enfeksiyonları değildir. Bundan dolayı şiddetli tehdit grubundaki bayanların aşı yaptırılmış olsa de doktorlarının önerilmiş olduğu aralarla PAP smear takip edeni yaptırmaları ve kimi bulgular nedeninden uyanık olmaları gerektir.” benzerliğinde informasyon verdi.