Kabakulak iltihabı ve kısırlık

Kabakulak ve Erkeklerde Kısırlık
İnsanlar erişkin bi adamın kabakulak geçirdiğini duyduklarında genel anlamda akıllarına en başta sorunun, adamın üreme organlarını etkileyebileceği gelir. Kabakulağın kısırlığa  neden olduğuna çoğunluk biçimde inanılır ama tıbbı ıspatlar, halin tek tük mevcut olabileceğini gösteriyor. Oldukça az miktarda hastada kabakulağın, beylerin meni salgılamasını 1 yıla yakın bi vakit süresince durdurduğu gözlemlenmiştir; sadece kişi sözü edilen süreden sonrasında düzelmektedir. Meni salgılanması önceki miktarına yükselmez fakat genelde kişi, partnerini hamile bırakabilecek mislinde sağlıklıdır.

Kabakulaktan dolayı meydana gelen testis iltihabı (orşit)
Erişkin baylarda, kabakulağın antipatik semptomlarından başka biri bile testislerde yarattığı şişlik ve acıdır. Bu duruma kabakulaktan meydana gelen ‘orşit’ denmektedir ve kabakulağın, baylarda meni salgılamasını azaltmasına neden olan faktördür. Bi adamın testisleri, kabakulak var olduğunda şişerse ki şişmeyebilir bile yukarıda belirtilen belirtilerin meydana gelmesinden 4-8 gün sonrasında kendini belirli eder. Yalnız tek 1 er bezi de şişebilir. Kabakulak geçiren beylerin yaklaşık % 20’si testis iltihabı da geçirir. Şişlik genel anlamda 1 haftada geçer; sadece üreme torbaları sonucunda da bi süre hassaslığını muhafaza eder.

Sperm üretiminin azalması
1 adam kabakulak geçirirken kısırlık olasılığını fazla takmaz. Aslına bakarsanız o kadar sıkıntılı ve kendini o kadar bitkin hissediyordur ki seksüel ilişkiye girmek için hali bulunmaz. Fakat rahatsızlıktan sonraki aylarda denediğinde, bi bayanı hamile bırakmayı başaramayabilir. Bu durumun nedeni kabakulak virüsünün, meni üreten hücrelere hücum etmiş olmasıdır. Bahsedilen hücum meni salgılamasını 6 ayla 1 yıl benzer biçimde 1 zaman durdurabilir. 1 yıl sonrasında genel anlamda, önceki miktarına ulaşmasa dahi adamın meni miktarı yine yükselir.

Kabakulak geçiren beylerin % 7 ila % 13’ü meni oranının düştüğü görür (sözü edilen miktar size yüksek görünmesin, asla etkilenmeyin sayısını bi düşünün). Meni adedi azalsa dahi genel anlamda kısırlığa yol açacak oranında azalmaz. Sıkıntının daha sık karşılaşılan asıl tesiri testisleri küçültmesidir. Kabakulak geçiren beylerin % 50’si er bezlerinin küçülmesinden şikayet etmiştir.