Medikal Tedavi

Medikal Tedavi
İdrar Kaçırma Nedir? İdrar Kaçırma Tipleri Nedir?
Olağan gündelik işler esnasında, ani ve istemsiz biçimde sidiğin sidik yolundan dışarı çıkışı “sidik kaçırma” şekilde tanımlanmaktadır. Bahsedilen hal pek çokca hanımda utançlık ve sorun yaratır. Bazen hanımlarda gündelik hayatı sınırlandıracak kadarında yüksek şekilde de kendini izah edebilir. Ustalaşmış, toplumsal ve şahsi aktiviteleri etkileyebilen bahsedilen problemden kurtulup eskisi benzer biçimde özgür yaşama dönmek için ve yaşam standardını artırabilmek için değişik çözüm olasılıkları bulunmaktadır.

Güldüğünüzde, öksürdüğünüzde yada hapşırdığınızda, yürürken yada egzersiz yaparken, ağır bi eşya kaldırırken, oturur veya yatar durumdan ayağa kalktığınızda sidik kaçırıyorsanız ve bahsi geçen durumdan kurtulmak için gün süresince çok yoğun wcye gitmek mecburiyetinde kalıyorsanız uzmana başvurmalısınız. İdrar yapma duygusu vardığında wcye yetişemiyorsanız ve tuvalette hiç bir süre idrarınızı yüzde yüz boşaltamadığınız hissine kapılıyorsanız de profesyonel görüşü almanız yararlı olacaktır. Böylece eğer var ise sidik kaçırmanızın sebebi ve tipi bulunarak en iyi tedaviye ilerleyen yolda ilk adımı atmış olmuş olursunuz. Tabibiniz ile, sidik kaçırma konusunu açıkça konuşmanız, terapi opsiyonlarını öğrenmenizi ve bi zamanlar yaşadığınız tamamıyla ve etken hayat tarzını tekrardan kazanmanızı sağlayabilir.
İdrar Kaçırma Tipleri

İdrar kaçırmanın sebebine bakıldığında dört tip sidik kaçırmanın olan bulunduğu görülüyor.

Stres Tipi İdrar Kaçırma:
Kadınlardaki sidik kaçırmanın en çok rastlanılan nedenidir. Aniden hareketlerle mesela gülerken, öksürürken, hapşırırken, yürürken, egzersiz yaparken vb. istemsiz sidik kaçırma görülüyor.

İki esas sebebi bulunmaktadır: “Birincisi ve en yoğun olanı pelvik taban kaslarının zayıflığıdır. Pelvik taban kasları alt sidik kanalı organlarını destek sunar. Kuvvetli 1 pelvik taban üretrayı idrarı vücuttan dışarı atma zamanı gelinceye miktarında kapalı meblağ. Pelvik taban zafiyeti mevcut bulunduğunda karın iç basıncını artıracak vaziyetler ( egzersiz, öksürme vb.) üretranın açılmasına ve sidik kaçırmasına sebep olabilir. Oldukça kadar müdahaleli doğum, iri bebek doğurma, aşırı kiloluluk, ailesel yatkınlık ve menopoz tehdit etkenleri şekilde sayılabilir.

1 öteki sebebi mesane boşalmasını denetim eden kasların yetersizliğidir. Bahsedilen kaslar mesane dolarken üretrayı kapalı meblağ, sidik zamanı ulaşınca gevşeyerek sidik yaratmaya izin gösterir. Sfinkter denen bahsedilen kasların yetmezliği varlığında kaslar görevlerini yapamadıkları için türlü hareketler esnasında (öksürme, egzersiz vb.) sidik kaçırılır.”

Urge Tipi İdrar Kaçırma:
Kuvvetli 1 wcye çıkma gereksinimi hissedildiği zamanda wcye yetişemeden sidik kaçırma vakasına sözü edilen tipte rastlanıyor. Stres sidik kaçırmadan değişik biçimde pelvik tabandaki zayıflıktan değil, mesane kaslarının çok etken olmasından kaynaklanıyor.

Miks Tip İdrar Kaçırma:
Stres sidik kaçırma ve urge sidik kaçırmanın 1 arada bulunduğu pozisyonlarda miks sidik kaçırmadan söz ediliyor.

Taşma Tipi İdrar Kaçırma:
Mesanede kapasitenin üstünde sidik depolandığında idrarı vücuttan dışarı atma zorunluluğu hissetmeden ufak oranda sidik kaçırma görülüyor. Birey hiç bir süre mesanesini % boşaltamadığı hissine kapılıyor. Diyabet, pelvik yaralanma, geniş pelvik tıbbi, omurilik yaralanmaları, multipleskleroz benzer biçimde hallerde adale tonusunun kaybolması neticesi oluşuyor.

İdrar kaçırmanın iyileştirmesi iyi mi gerçekleşmektedir?

Herkeste ve her tip sidik kaçırmada her terapi yaklaşımı etkin olmayabiliyor. Bahsi geçen anlamda en doğruca iyileştirmenin sidik kaçırma tipine gore belirlenmesi lazımdır.