Pelvik Egzersiz, Kegel

Kegel Egzersizleri
Pelvis tabanı ismi konulan bölümde, yani kemik çatının alt kesiminde var olan, idrarı vücuttan dışarı atma gereksinimi hissedildiğinde ve şartlar sidik yapmak için düzenlenmiş mevcut olduğunda hanım tarafınca çalıştırılan adale grubuna pelvis tabanı kasları ismi verilmekte. Bahsi geçen kaslar daha derinde yer edinen kaslarla birlikte emek vererek dışkılama işlevinin yerine getirilmesini ve çatı kemik içerisinde yer edinen organların sarkmadan burada kalmasını de sağlarlar.

Bahsedilen kaslar benzer vakitte doğum eylemi safhasında ıkınma işlevini bile yerine getirerek bebeğin dünyaya gelmesinde dikkat edilmesi gereken roller üstlenirler ve bahsi geçen nedenle pelvis tabanı kasları doğum eyleminin yıpratıcı etkilerine doğruca maruz bırakılırlar. Sorunsuz 1 biçimde gerçekleşen 1 yada 2 doğum bahsedilen kasları negatif etkilemezken zor doğumlar ve oldukça adette doğum tamamlanmış bulunması sözü edilen kasların işlevlerini tamamıyla biçimde yerine getirememesine niçin olabilmekte. Gene menopoz zamanına girildiğinde bütün genital yapıların temel bi gevşeme eğiliminde bulunması bahsedilen kasların kasılma kabiliyetlerini sınırlayabilmektedir.

Netice şekilde hanımlarda öksürme, hapşırma, gülme ve ayrıca ayakta durma şeklinde nedenlere mecbur biçimde sidik kaçırma problemi meydana çıkabilmektedir.

Kegel egzersizlerinin gayesi yıpranmış ve kuvvetsiz düşmüş varolan ve sözü edilen nedenle sidiğin uygunsuz bi vakitte boşalmasına sebep duran sözü edilen adale gruplarının güçlenmesini ve işlevlerini daha iyi yerine getirmesini sağlamaktır. Bahsedilen egzersizler halter kaldırmaya benzer: ağırlık kaldırdıkça kol kasları iyi mi güçlenirse bahsedilen egzersizleri uyguladıkça pelvis tabanı kasları güçlenir ve sidik tutamama problemininin tedavi gerektirmeden düşürülmesi olasıdır olabilmektedir.

Benzer kaslar hanım cinselliğinde bile ciddi görevler üstlendiklerinden bahsedilen kasların kuvvetli mevcut olması kadının cinselliği daha iyi yaşamasını salgılar.

İyi mi Uygulanırlar?
Bahsi geçen analizleri uygulamaya geçmeden en başta hangi adale gruplarınızı çalıştırmanız icap ettiğini bilmelisiniz. Pelvis tabanı kaslarınızı algılamak için bu 2 testten birisini kullanın:

1-İdrarınızı yaparken idrarı yarıda kesmek için hangi kaslarınızı kullandığınıza dikkat edin. Bahsi geçen kaslarınızı kasarken karın ve kalça kaslarınızın gevşek var olmasına dikkat edin.

iki-Yukarıdaki usul size zor geliyorsa vajinanızın içine işaret ve orta parmaklarınızı yerleştirin ve parmaklarınızı sıkıştırmaya çalışın. Bahsedilen 2 inceleme sırasında çalışan kaslarınız Kegel egzersizleri sırasında çalıştıracağınız kaslardır.

Ne Çoğunlukla Uygulanırlar?
Kegel egzersizleri evde, iş yerinde, yolda, kısacası her yerde uygulanabilir ve dışarıdan sözü edilen egzersizleri uyguladığınız anlaşılmaz. Bahsi geçen egzersizleri hergün tertipli biçimde uygulamayı alışkanlık biçimine getirin.

Her birim egzersiz sırasında pelvis tabanı kaslarınızı 3-10 saniye süreyle kasın ve bahsedilen kadarında bi zaman aradaki verin. Bunu geri arkaya 5-10 kez kullanın. Bahsedilen birim egzersizi günde beş kez yapmanız sizin egzersizlerden enfazla yarar görmenizi elde edecektir. Egzersizlerde aşırıya kaçmamalı ve idrarı vücuttan dışarı atarken bahsedilen egzersizleri uygulamamalısınız. Egzersizler safhasında olağan soluk alıp almaya ve tek pelvis tabanı kaslarınızın çalışıyor var olmasına dikkat etmelisiniz.