Pipi Derisi Yapışıklığı ve Fimozis

Pipi Derisi Yapışıklığı Nedir?
Fimozisin neyi tanımladığı mevzusunda görüş birliği bulunmamakta. Eğer fimozisle sünnet derisinin glans (penis başı) epiteline yapışık bulunması sebebiyle geri çekilememesi kast ediliyorsa o vakit yenidoğanların %96’sında fimozis mevcut anlamına gelir. Fakat pratikte fimozis bahsedilen vaziyeti tanımlamaz. Hekimler fimozis terimini sünnet derisinin ucundaki açıklığın bebeğin sidik yapmasını güçleştirecek ve bu duruma mecbur biçimde yoğun çok balanopostit (sünnet derisi enfeksiyonu) geçirmesine sebep olacak oranında dar bulunduğu gidişatı tanımlamak amacıyla kullanırlar.

Fimozis Tedavisi
Daha en başta belirttiğimiz suretiyle Sünnet derisinin arkaya çekilememesi minik yaş gruplarında fizyolojiktir. Çoğunlukta hekimlerin yanlış yönlendirmeleri ve aile bireylerinin yanlış tutumlarıyla sünnet derisinin yanlış yöne çekilmeye çalışılmasıyla ağrıyla beraber yırtılma ve kanamalarla sünnet derisinin ucunda çok skarlaşma (nedbe dokusu) meydana gelir. Meydana gelen bahsi geçen skarlı doku halkası aslen fimozistir. Öteki edinsel sebepler; sünnet derisine ilişkin enfeksiyon( balanopostit) atakları, fena hijyen ve sünnet sonrasında çok aşırı nedbe dokusudur. Fimozisin fakat %5’i konjenitaldir. Fimozis tanısını koyarken prepisyumun arka çekilememesi tamamen değildir. Sünnet derisindeki açıklık çapının 0.5 santimetre’den dar mevcut olması ve idrarı dışarıya atma esnasında sünnet derisinin balonlaşması tipiktir. Çocuk idrarını çoğu zaman az az yapabilir. Terapisi için sünnet en fazla kabul gören usüldür. Fakat steroid muhteviyatlı kremler bile sünneti düşünmeyen aileler için alternatif olabilmekte.

Doğru Teşhis Önemlidir
Aslen erken yaşlarda organik 1 süreç duran fimozis çoğunlukla yanlış yorumlara sebep olur. Smegma birikintileri, sünnet derisi koşullarında dışardan de kolaylıkla görülebilen, çoğunlukla aileyi endişelendiren ve elle hissedilebilecek şişlikler durumuna gelmektedir. Bunlara sünnet derisi incileri ismi verilmekte ve bunların temizlenmesi şeklinde 1 zorunluluk bulunmamakta. Zaman içinde penis başı ve sünnet derisi birbirlerinden ayrıldıkça dışarı boşalırlar. Bahsi geçen vaka çoğunlukla ailenin evlatlarının penisinden irin boşalıyor şikayetleri ile başvurmasına usül açar.