Prostat Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Sorunun evresine ilişkin biçimde, beylerin aynı anda çok terapi metodu alternatifleri var. Kişi için uygun iyileştirme metoduna karar vermeden öncesinde potansiyel tehdit ve faydaları da bulunduran çok sayıda etmenin göz önüne alınması icap eder. Çağımızda uygulanmakta varolan iyileştirme yöntemlerini aşağıdaki şeklinde dizmek mümkündür:

Tıbbi (Radikal prostatektomi):
Radikal prostatektomide hekim prostat bezinin tümünü ve etrafında dokuların 1 miktarını çıkartır. Bahsedilen tıbbi hamle eğer kanser prostatın dışarısına yayılmamış ise yapılmaktadır.

Radyasyon terapisi:
Dış huzme / 3 boyutlu konformasyonel radyasyon tedavisi (3D-CRT), iç huzme (brakiterapi) ve sistematik radyasyon tedavisi.

Hormon terapisi:
Iyileştirmede amaç testislerde imal edilen ve prostat kanser hücrelerinin gelişmesini elde eden androjeni indirmektir. Iyileştirme, çoğu zaman prostat kanseri, prostat dışarısına yayılmış ve iyileştirmeden sonrasında tekrarlamış olan kanser hastaları için uygulanır. Kimi T3 kanserlerinin radyasyon terapisi ile beraber uygulanır.

Kemoterapi:
Kanseri prostat dışarısına yayılmış varolan ve hormon tedavisine yanıt vermeyen kişilerin iyileştirmesi için bi yoldur. Tüm kanserli hücreleri yok etmesi umulmaz. Ama kanseri düşürür gelişmesini yavaşlatır ve sızıyı indirir.

Acı ve başka göstergelerin terapisi:
Prostat kanseri terapisi esnasında vakanın hayat standardını de fazlalaştırmaya yönelik girişimlerin de ayrı bi kıymeti olmaktadır. Bilhassa bu birey grubu için acı, vakanın gerek fizyolojik gerekse de ruhsal mücadele enerjisini düşüren unsur olduğundan etkili ve güvenli bi biçimde terapi yapılmalıdır.

Alternatif yada tamamlayıcı terapiler:
Tamamlayıcı ve alternatif ilaçlar geleneksel tıp terapileri haricinde medikal pratiklerinin ve sistemlerinin başka bi gurubudur. Bunların aralarında Çin geleneksel natürel besin takviyeleri, hususi karışımlar, akupunktur, masaj ve öteki terapi şekilleri sayılabilir. Ailenizden ve arkadaşlarınızdan bu biçimde başka terapi şekilleri işitebilirsiniz. İnsanlar vitaminleri, doğal takviyelerini, anti-stres ürünleri yada oldukça çok alternatifi kanserinizi terapi etmek veya kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamak için tavsiye edebilirler. Bahsedilen ürünlerin kimileri bazen şartlar altında zararsızdır, bir kısmı zararlıdır ve bir kısmının ise faydalı bulunduğu henüz ispatlanmamıştır.