Sperm testi, meni, semen nedir

Spermiogram (Sperm Tahlili, Testi, Meni Testi)
Spermiogram (sperm analizi, sperm tahlili, meni tahlili, semen analizi) sperm sayısını, şeklini, hareketini değerlendirmeye yönelik 1 analizdir. Sperm miktarı, alışılagelen spermlerin anormal şekilli spermlere miktarı, devinim miktarı iyi varolan sperm değeri analiz edilir. Birde üzerine konulan semen örneğinin değeri, pH’sı, rengi, lökosit mevcut oluşu, fruktoz değeri, likefaksiyonu şeklinde nitelikleri analiz edilir. Belirli süre dilimlerinde spermlerin hareketliliği incelenir. Devinim tiplerine gore sınıflama yapılıyor.

(Sperm = Ejakulat = Semen = Döl sıvısı)
3 gündelik cinsel perhizden sonrasında yapılmaktadır. İşlemin sağlıklı netice vermesi için sperm örneği en gec 1 saat içerisinde laboratuara ulaştırılmalı, tercihen sperm örneği laboratuara yakın bi mekanda verilmelidir. Bahsedilen amaçla infertilite merkezlerinde sperm örneği verebileceğiniz 1 alan ayrılmıştır. Sperm testi ile ilgili Mehmet Solakhan‘a başvurabilirsiniz.

Sperm yorumlama kriterleri, bir iki değişik sınırı kullanır. Kruger kriterleri bilhassa sperm biçim bozukluklarını göz önüne alan 1 analiz etme yöntemidir. Hususi bi boyama sonrasında sperm biçim (morfoloji) nitelikleri incelenerek sperm örneğinin fertilite (doğurganlık) kapasitesi belirlenir. Sperm analizi sonucuna bakılırsa ideal şekilde karar verebilmek için 1 ay aradaki ile tamamlanmış minimum iki değişik sperm örneği incelenmelidir. Sperm analizinde bi fertilite problemi saptanırsa adamın fizyolojik ve hormonal ilerleyen muayenesine geçilir. Sperm üretim döngüsü iki-3 ayda 1 tekrarlanır. Şu demek oluyor ki imal edilen 1 sperm 2-3 ay sonrasında semene salgılanacaktır. Benzer biçimde insanın karşılaşmış olduğu zararı olan etkenler yada iyileştirme için uygulanan yararlı ilaçlar de sperm salgılamasını 3 ay içerisinde etkileyebilir. Semen analizi neticelerini değerlendirirken sözü edilen süreç akılda tutulmalıdır.

Alışılagelen sperm analizi değerleri (WHO 2010):
- Volüm (dolgunluk) 1.5 ml’den çok olmalı
- Sperm konsantrasyonu 15 milyon/ml ‘den çok olmalı
- Total sperm oranı 39 milyondan çok olmalı
- Ph 7.iki ‘den büyük
- Total motilite: % 40’den çok olmalı
- Progresif motilite: %32’den çok olmalı
- Morfoloji  %4 ‘den çok olmalı (KRUGER STRICT)
- Morfoloji % 30 olağan ‘dan çok olağan (WHO)
- Lökosit 1 milyon/ml’ den azca olmalı
- Yuvarlak hÜcre 5 milyondan azca olmalı
- Viabilite %58’den çok olmalı
- İmmünobead aglutinasyon (MAR incelemesi): %50’den azca olmalı
- Çinko > iki.4
- Fruktoz >13

Sperm tahlili verirken dikkat yapılması ihtiyaç duyulan ciddi bölümler:
- En ideali 3-4 gündelik 1 seksüel perhiz sonrasında sperm vermektir. Perhiz süresinin daha uzun tutulması sperm sayısının aldatıcı biçimde artmasına ve hareketlerinin düşmesine vesile olabilmekte. Perhiz süresinin 3-4 günden kısa tutulması de sperm sayısının düşmesine ve hareketli sperm oranının artmasına vesile şekilde aldatıcı olabilmekte. Bundan dolayı sperm tahlili vermeden önceki 3-4 gün rastgele nedenle boşalmamış olmanız lazımdır.
- Sperm örneğini vermeden öncesinde sidiğin % wcye yapılması lazımdır.
- Sperm örneği vermeden öncesinde eller sabunlu su ile yıkanması ve bolca su ile durulanmalı ve sonrasında kurulanmaldır.
- Sperm örneği masturbasyon seçeneği ile verilmelidir. Bahsedilen işlem esnasında hiç bir kayganlaştırıcı madde (sabun, tükrük, yağ, vazelin v.b) yada prezervatif kullanılmamalıdır.
- Sperm örneğinin verileceği kaplar sterildir. Kabın ve kapağın iç tarafına dokunulmamalıdır.
- Penisten gelen spermlerin tamamının kabın içine verilmesi icap eder. Eğer yanlışlıkla dışarıya akar ise görevlilere bildirilmelidir.
- Sperm örneği en çok otuz dakika içinde oda ısısında yada gövde ısısında güneş ışığı görmeyecek biçimde labaratuara ulaştırılmalıdır.