Testis Kanseri

Testis Nedir?

Testisler (erbezleri biçimde de isimlendirilir), adam üreme sisteminin bi kısımıdır. Bahsi geçen iki organ erişkin baylarda golf topundan birazcık daha ufak, skrotum ismi konulan deri bi kese içerisinde karşımıza çıkar. Skrotum, erkek cinsel organının her 2 yanında asılı şekilde durmaktadır.

Testisler, erkeklik hormonu testosteron ve meni salgılarlar. Meni hücreleri, prostat bezi tarafınca imal edilen sıvıyı meni kanalıyla meni kesesine ulaştırır. Boşalma esnasında meni hücreleri, meni kese sıvısı ve prostatik sıvı sidik kanalına girer. Hem sidik hemde meni erkeklik organının merkezinde var olan kanaldan dışarı atılır.

Testisler bir kaç değişik hücreden meydana gelir. Her biri, değişik kanser çeşitlerini taşıyabilir. Kanserin seyri ve iyileştirme şeklindeki ayrılıklar sebebiyle sözü edilen kanser şekillerini her biri diğerinden ayırt etmek ciddi bir şeydir.

Testis Kanseri Nedir?
Testis kanseri, çoğu zaman genç baylarda bi yada 2 testiste birlikte meydana gelir. Uzman doktorlarca iyileştirme yapılması gerekli olan ve sağlıklı teknikler ile terapi yapıldığında çoğunlukta düzeltilebilen bi kanser cinsidir.

Testis kanserinde tedavi yöntemleri
En son dönemlerde, testis kanseri tedavisinde epey bir yol alınmıştır. Uygulanan cerrahi yöntemler gözden geçirilmiş, değişik çeşitte meydana gelen testis kanserini iyileştirme yapmak için en iyi kemoterapi ve radyoterapi şekilleri ile ilgili daha çok informasyon sahibi olunmuştur.
Kanser tanı yapıldıktan ve aşaması tespit edildikten sonrasında hekim tedavi alternatiflerini kişi ile görüşür. Gösterilen bütün tercihler telaş yapılmadan gözden geçirilmelidir. Kanserin şekli, basamağı ve bireyin temel medikal vaziyeti, iyileştirme stratejisi kesinleştirilirken göz önünde tutulan etmenlerdir. Süre izin veriyorsa, ikinci bi iyileştirme alternatifi iyi fikir olabilmekte. Daha çok informasyon veren ikinci alternatif, tercih edilen terapi stratejisi ile ilişkin bireyin kendisini iyi hissetmesini sağlar.
Nerede tedavi olduğunuz ciddi bir şeydir. Tecrübe ciddi olduğundan genellikle testis kanseri tedavisi tatbik eden hastanelerin tercih edilmesi önerilir.

Testis kanserinde tercih edilen esas tedavi teknikleri:
- Cerrahi Müdahale
- Radyoterapi
- Kemoterapi (kemo)
- Tümörün türüne ve aşamasına göre kombine tedavidir.

Tedavi yöntemi
Erken safha seminom tümörler için radyoterapi tercih edilebilen 1 iyileştirme yöntemidir. Ancak en son dönemlerde meydana getirilen çalışmalarda, tek doz kemoterapi (karboplatin) ile radyoterapiye benzer oranda başarıya erişilmiş ayrıca kimi avantajları sebebiyle tercih edilir duruma getirilmiştir. Radyasyon tedavisi, çoğu zaman bir iki dakikadan çok sürmez, birey herhangi 1 rahatsızlık duymaz. Anestezi gerektirmeyen 1 metod olan radyoterapi operasyonu esnasında kişilerin hareket etmesi sınırlanır. Çok sayıda birey radyoterapi iyileştirmesi süresince çalışma yaşamını kolaylıkla sürdürebilmektedir.