UPJ darlığı tedavisi

UPJ Darlığı
Çocuklarda en çok izlenen gelişimsel böbrek problemi böbrek havuzcuğu ile sidik yolunun bileşkesindeki darlıktır (Üreteropelvik bileşke darlığı – UPJ darlığı). Anne karnında rastlanan böbrek büyümesinin (Prenatal hidronefroz) en çok nedenidir. Bahsedilen darlık ilk saptandığında böbrek üstündeki hasarın anlaşılabilmesi için bi kaç tetkikin 1 arada yapılması icap eder. Uzman Üroloji desteği almak için Opr. Dr. Mehmet Solakhan ile iletişime geçiniz.

UPJ Darlığı Tedavisi
İlk olarak ultrasonda böbrek boyu, havuzcuk çapı, böbreğin etli kesiminin kalınlığı, sonrasında ise nükleer tıp tetkiki (diüretikli renogram) ile böbreğin kanlanma ve idrarı süzüp havuzcuktan sidik kanalına iletebilme kabiliyeti araştırılır. Nükleer tıp tetkiki için çoğu zaman bebeğin 3 aylık bulunması beklenir. Acılı olmayan hidronefrozlarda bebeğin böbreğinin sağlığı çoğu zaman korunur ve 5 yaşa miktarında yakın izleme yapılıyor şundan dolayı bilhassa ilk iki yaş içerisinde kendiliğinden darlığın hastalık giderme ihtimali yüksektir. Fonksiyonu aslına bakarsan yavaş duran veya gittilçe azalma gösteren böbreklerde yada çok sidik kanalı enfeksiyonu geçirenlerde tıbbi girişimin olabildiğince erken yapılması mühim bir şeydir.

Çocukluk çağlarında karın sızısı, yoğun sidik yöntemi enfeksiyonu, sidik renginde koyulaşma veya kanama ile müracaat eden ve ultrasonlarında üreteropelvik bileşke darlığı saptananlarda ise benzer araştırmalar yapılsa de aslında yakınmayla geldiği için ekseriyetle yakın izleme yerine tıbbi hamle (upj darlığı ameliyatı) tavsiye edilir. Tıbbi girişimde altın olağan iyileştirme dar segmentin çıkartılması ve havuzcuğun yeniden sidik kanalına dikilmesidir. Ameliyat neticesinde minimum 1 gece hastanede kalınması gerek bulunmaktadır. Üstesinden gelme ihtimali yeterli ellerde %95 ‘in üzerindedir.