Varikosel

Varikosel nedir?
Varikosel testis damarlarında erişkinlik çağından başlayarak meydana çıkabilen bolalma, varisleşmedir. Varikosel bütün beylerin %15’inde görülmekte ve adamda en yoğun rastlanan kısırlık nedenidir.

Varikosel ne zararlar verebilir?
Varikosel buluğluk yaşlarında adım atar, negatif tesirleri seneler içerisinde günden güne fazlalaşır ve zaman içinde;

- Varikosel kısırlığa vesile olabilmektedir,
- Varikosel kasığa, bacağa vuran sızılara teknik açabilir,
- Varikosel erkeklik hormonu varolan testosteronun düşmesine neden olabilmektedir,
- Varikosel erişkinlik çağlarında er bezinin ufak kalmasına yada süre içerisinde gittilçe küçülmesine sebep olabilmektedir.

Varikosel tanısı nasıl konulması gerekmektedir?
Varikosel tanısı ultrason ile değil, bahsedilen mevzuda tecrübeli bi doktorun sağlık muayenesi ile konulması gerekmektedir. Doppler ultrasonografi ile aslında varikosel olmayan çok sayıda şahıslarda varikosel tespit edilerek gereksiz ameliyatlar yapılmaktadır. El ile muayenede belirlenemeyen varikosel katiyen tedavi edilmemelidir; hiç bir yarar göstermez. Varikosel acil hal değildir, bir -iki ay içerisinde ameliyatı uygundur.

Varikosel ameliyatı basit midir?
Varikosel ameliyatı kesinlikle uzman bir hekimin elinden yapılmalıdır.

a- Mikrocerrahi olmayan, önceki tip varikosel ameliyatı bu zamanlarda bir tek mikrocerrahi uygulanamayan kesimlerde meydana getirilen sonucu yavaş 1 metoddur.

b- Mikrocerrahi varikosel ameliyatı katiyen rahat bi tedavi değildir; yalnız hususi mikrocerrahi eğitimi verilmiş birikimli ellerde başarılıdır. Mikrocerrahi varikosel ameliyatının başarısız uygulamaları karmaşıklığa, ayrıca organ yitirilmesine de yolaçabilir. Verimsiz mikrocerrahi ameliyatın tekrardan mikrocerrahi varikosel ameliyatı ile düzeltilmesi gerek vardır.